SPORTOVNÍ LEZENÍ

Sportovní lezení sice nemá ve Víru dlouhou tradici, ale přesto se podařilo za několik posledních let vybudovat hned několik dobře odjištěných a lezecky atraktivních oblastí :

Maratonka

Skála na levém břehu řeky Svratky, cca. 200 metrů od mostu (hlavní silnice č. 388) proti proudu. Vypíná se na hranici přírodní rezervace Vírská skalka přímo nad komunikací směřující na Vírskou přehradu. Maratonka je tvořena tvrdšími rulovými partiemi mezi převládajícím měkčím svorem. Větší část skály je zvětralá, proto je k lezení využitelný pouze pás vlevo od výrazného pilíře s šířkou přibližně 7 metrů a výškou okolo 25 metrů (vyznačen na fotografii). Do tohoto pásu se vejde maximálně 5 lezeckých cest, včetně variant. To není mnoho, přesto je snaha cesty odjistit a skálu zpřístupnit, neboť díky své jihozápadní orientaci nabízí příjemné, slunné lezení.

Velká a Malá věž

Skály na pravém břehu řeky Svratky naproti areálu továrny (650 metrů od mostu). Tyto dvě samostatné věže byly do roku 2008 pokryty hustým porostem a pro horolezectví tudíž zcela nepoužitelné. V průběhu podzimu 2008 byla nejprve očištěna Velká věž a od této doby je každou zimu využívána jako Ledová stěna. O rok později byla očištěna i Malá věž. Obě mají velký potenciál i pro letní sportovní lezení. Pro potřeby Ledové stěny jsou obě skály osazeny jistícími stanovišti z lepených borháků. Vlastník pozemku s provozováním horolezectví souhlasí, prostor skal nepodléhá žádnému režimu ochrany přírody.

Skály “pod hrází”

Skály na levém břehu řeky Svratky nacházejí se přímo nad silnicí vedoucí z Víru na přehradní hráz. Výrazné jsou až po pracném očištění od náletových porostů, kvalita horniny je však ze všech vírských skal nejlepší, přičemž tyto kompaktní stěny nabízejí ideální lezecký terén s potenciálem až pro 30 cest. Od očištění skal v roce 2013 probíhá postupné odjišťování Jezerní stěny (blíže k přehradní hrázi), Vodácká doposud odjištěna není.

Umělá stěna v kulturním domě

Aby byla nabídka lezeckých možností ve Víru opravdu kompletní, vybudovali zde místní horolezci i cvičnou lezeckou stěnu. Najdete ji v kulturním domě a zdejší horolezecký oddíl na ní pravidelně pořádá lezecké kroužky pro mládež.

KONTAKT

Koordinátor

Slávek Matuška

Telefon

(+420) 732 732 751

E-mail

slavek.matuska@horosvaz.cz

FOTOGALERIE

VAŠE NÁZORY A ZKUŠENOSTI

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přidejte se ke komunitě ÚDOLÍ SPORTU na Facebooku

a sdílejte s ostatními své vlastní zkušenosti, zážitky, fotky nebo videa z nejaktivnějšího údolí v ČR !
Share This